aktualizováno: 03.06.2019 17:17:30

IP: 90.182.---.---
datum: 22.04.2013 10:13:50

Dobrý den,
mám dotaz ohledně zarybňování výše uvedenými druhy ryb na Hejlovce.
Jezdím na váš revír už hodně let a tak si můžu udělat obrázek o vývoji obsádky.Nejvíce PO se u vás vyskytovalo těsně po povodních 2002,ale od té doby je situace čím dál tím horší(P i MP revír).Občas sice trefím na nějakéhop většího mazáka(myslím PO),ale úplně chybí menší ryba,jinak je to o tlouštích a proudnících.Samozřejmě že se chytne PD,především po nasazení.
A tak mě zajímá,proč se upřednostňuje PD před původními rybami?
Některé úseky Hejlovky jsou jako stvořené pro Li a mám za to že i PO,by dokázal udržet slušnou populaci.
Je to kvůli ,,zajímavější ,, návratnosti nebo v čem je důvod?
Myslím že potenciál této říčky je daleko větší než ho vaše MO využívá a proto bych rád věděl vaše důvody současného stavu.
S úctou
Petr Papírník

Hejlovka
napsal(a):: zdepa
IP: 176.97.---.---
datum: 09.05.2013 21:19:44

Dobrý den.
Díky za váš zájem o stav Hejlovky. Nejsem hospodář organizace, ale Hejlovku mám velmi rád a tak si myslím , že mohu odpovědět.
Je samozřejmně mnohem jednodušší vysadit dostatek PD a většina rybářů je spokojena. Na ostatní druhy se ale nezapomíná, vysazujeme je, jen není snadné pro rybáře je přelstít. Konkrétně na líhni pod Stráží naši pstruhaři produkují s větší či menším úspěchem plůdek PO. Přesná čísla neznám, ale rybičky končím v našich P revírech. Tento týden byl vysazen roček lipana dodaný JčÚS ČB. Společně s PD byli před zahájením vysazeni PO v lovné velikosti.
Hejlovka je také velmi zanešená, průtoky často nízké, vydra vzácná není(hlavně v zimě) a mám zprávy i o několika pytlácích(blbě se chytají). Jsme také limitováni zarybňovacím plánem, resp. penězmi.
Ryby ale v Hejlovce jsou, což dokazuje i statistika úlovků za loňský rok. Vzhledem k zvýšené míře lipana v JčÚS nejsou na Hejlovce ponechané úlovky (ryby do míry nedorostou).

Druh ryby Úlovky jihočeských rybářů v roce 2012 (+ hostovské povolenky, povolenky pro cizince apod.)
počet hmotnost
ostatní druhy 1 0,10
CELKEM 659 249,25

Zdeněk Paul, člen výboru MO ČRS Pelhřimov

PS: Jen tak pro zajímavost na všech jihočeských P revírech si rybáři v roce 2012 ponechali 2219 ks PO o váze 718,79.
Myslím si, že ve světle těchto čísel není na tom Hejlovka vůbec špatně.

Re: Hejlovka

ostatní druhy 1 0,10
CELKEM 659 249,25

Zdeněk Paul, člen výboru MO ČRS Pelhřimov

Myslím si, že ve světle těchto čísel není na tom Hejlovka vůbec špatně.
Díky za odpověď.Ale aby jsme si rozuměli,není to stížnost na špatné zarybnění,ale na to jakým směrem se zarybnění ubírá.Ve finále to vyplývá i z vaší odpovědi.Pokud máte vlastní líheň,vím že není problém vyprodukovat dost vlastní násady-nemluvím pochopitelně o PD-a není to zas tak závratná částka na produkci ročka PO,v tomhle nemáte pravdu,že to je o pěnězích.Pochopitelně,že větší ryba víc stojí,ale o to rychleji jde i ven z vody....Právě o to mi šlo,že v podstatě chybí menší PO.Nebudu vás tady školit z etologie druhů,ale musí vám být jasný rozdíl mezi nasazenci a rybou čelící od mala celé škále faktorů ovlivňující její chování.
Vím že tady tenhle problém nevyřešíme,ale byl bych rád,alspoň za zamyšlení kam se vlastně zarybnění PO na Hejlovce směruje a rád,bych věřil,že ne tam odkud nám,pánům tvorstva,rostou nohy....
Přeji hodně úspěchů ve vaší práci a budu doufat v lepší stavy PO.
Petr P.

Nový příspěvek
nick

předmět

email (neveřejné)
text

792+4sedm  =
Vyplňte kontrolu proti SPAMu.